Śmiech to zdrowie!
- Szczegóły
- Utworzono: 30 marca 2015
- Katarzyna Sanna
Jak radzić sobie z różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami dnia codziennego? Czy jest sposób, żeby łatwiej znosić stres? Oczywiście, że tak!
Poczucie humoru i śmiech to sprawdzone sposoby, by stać się bardziej szczęśliwym. Jak dowodzą amerykańskie badania, niektóre żarty bardziej przyczyniają się do zachowania zdrowia.
Wychodzisz rano z domu, spóźniona, na ważne spotkanie. W autobusie czujesz się jak w puszcze sardynek, gdy z niego wychodzisz, zaczyna padać deszcz, a ty jesteś oczywiście bez parasolki. W pracy łamie Ci się obcas, puszcza oczko w rajstopach i przy okazji polewasz swoją białą bluzkę kawą. Gorzej być nie może? Może! Spóźniasz się na autobus powrotny do domu, w związku z tym przepada Ci wymarzona randka. Na domiar złego w lodówce masz pusto!
Oręż na życie
Wyzwania dnia codziennego mogą czasami naprawdę dawać w kość. Splot różnych niefortunnych wydarzeń może sprawić, że cały dzień albo więcej rysują się w najciemniejszych barwach. Wywalone korki, chory kot, autobus, który wypada, dwója z egzaminu i wiele innych zdarzeń to stresujące sytuacje, które mogą wyprowadzić z równowagi. Życie jest niekończącą się próbą naszej cierpliwości, dlatego też posiadanie odpowiednich umiejętności, żeby sprostać różnymi wyzwaniom, wydaje się koniecznością. Lepsze radzenie sobie nie tylko obniża poziom stresu, ale zwiększa również samopoczucie i ogólnie przyczynia się do większego odczuwanego szczęścia. Istnieje wiele dróg, żeby zwiększyć swój dobrostan, o czym świadczyć może szeroki wachlarz teorii, jak to zrobić, żeby być bardziej szczęśliwym. Poczucie humoru zdaje się cechą, która ułatwia uzyskanie poczucia dobrostanu. W sytuacjach stresowych może ono być uznane jako strategia radzenia sobie, dzięki której nabieramy dystansu do trudnych dla nas zdarzeń. Poczucie humoru może być również traktowane jako cecha osobowości sprzyjająca ogólnie bardziej pozytywnej postawie wobec samego siebie i otaczającego świata. Działa jak filtr, dzięki któremu widzimy nawet zagrażające sytuacje jako łatwiejsze do rozwiązania. Ponadto osoby charakteryzujące się wyższym poczuciem humoru częściej angażują się w zadania, które zwiększają ich poczucie szczęścia. Do takich zachowań zalicza się wyrażanie wdzięczności, bycie altruistą, zachowywanie optymistycznej postawy wobec życia.
Byle żart to dobry żart?
Żeby poczucie humoru „działało” na rzecz naszego poczucia szczęścia, trzeba je efektywnie używać. Zaproponowany przez Roda Martina Model Stylów Poczucia Humoru zakłada istnienie czterech typów poczucia humoru. Styl łączący to pozytywny rodzaj poczucia humoru, który zawiera w sobie takie zachowania, jak wspólne żartowanie, dowcipkowanie bez urażania bądź krzywdzenia drugiej osoby. W stylu agresywnym kawały są narzędziem, by zaatakować lub podważyć czyjąś wartość. Styl nastawiony na poprawienie własnego samopoczucia jest używany, by utrzymać pozytywną opinię na swój temat, na temat własnego życia. Z kolei styl nastawiony na zwalczanie samego siebie charakteryzuje się posługiwaniem się humorem, by robić żarty z siebie samego w celu zdobycia akceptacji w grupie. Sporo badań wskazuje, że różne style poczucia humoru można zakwalifikować jako mniej lub bardziej adaptacyjne, choć ostatecznie o tym, czy nam służą, czy nie, głównie decydują indywidualne cechy oraz zamierzane cele, dla których posługujemy się poczuciem humoru. Wiemy na pewno, że adaptacyjne formy poczucia humoru sprzyjają poczuciu szczęścia, wyższej własnej wartości i obniżają ryzyko występowania depresji. Czy zatem każdy śmiech jest zdrowy w każdej sytuacji? Amerykańscy badacze Arnie Cann i Chantal Collette postanowili zgłębić to zagadnienie i dowiedzieć się, jakie związki istnieją pomiędzy stylem poczucia humoru, emocjami, samopoczuciem, poziomem dystresu. Okazało się, że poczucie humoru charakteryzujące się humorystyczną postawą wobec samego siebie i swoich doświadczeń wiąże się ze stabilnym pozytywnym wzorcem emocji. Osoby, które często posługują się tym rodzajem poczucia humoru, charakteryzuje stabilny pozytywny afekt, co z kolei wiąże się z lepszym psychicznym samopoczuciem oraz zwiększoną odpornością na sytuacje stresowe. Nie ma zatem zakłamania w powiedzeniu, że śmiech to zdrowie. Niezależnie od tego, jakim poczuciem humoru się posługujecie, pamiętajcie, żeby śmiać się jak najczęściej, wtedy małe i duże tragedie życia codziennego będą dla was łatwiejsze do przejścia.
Na podstawie:
- Arnie Cann, Chantal Collette Sense of Humor, Stable Affect, and Psychological Well-Being Europe's Journal of Psychology, 2014, Vol. 10(3), 464–479, doi:10.5964/ejop.v10i3.746