Menu

Związki z satysfakcją

Co wpływa na zadowolenie w związku? Jak donoszą badania, istotnym wyznacznikiem szczęścia w relacjach z partnerem i dojrzałości w sferze afektywnej jest prawidłowa relacja miedzy motywacją a emocjami i uczuciami.

Pozytywne zmiany w sferze afektywnej wpływają korzystnie na warunki satysfakcji, zachęcając małżonków do rozwoju i poprawy jakości ich małżeństwa.

Wiele prób zdefiniowania jakości związku zapoczątkowało stwierdzenie, iż obejmuje ona wielowymiarowe zjawiska. Kryterium jakości stanowi  subiektywne zadowolenie i satysfakcja partnerów ze związku.

Sfera afektywna

„Sfera afektywna obejmuje wiele rodzajów odczuć i przeżyć, które różnią się między sobą źródłem pochodzenia, długością trwania, a także intensywnością odczuwania. Do podstawowych przejawów sfery emocjonalnej należą:

- przeżycia afektywne w sferze zmysłowej, zwłaszcza poczucie przyjemności lub bólu w obliczu określonego bodźca czy doświadczenia;

- nastroje, czyli stany związane z dobrym lub niekorzystnym samopoczuciem fizycznym;

- emocje, czyli intensywne stany afektywne będące reakcją na określone sytuacje życiowe (np. lęk, rozpacz);

- humory, czyli relatywnie stałe, dominujące tendencje afektywne;

- uczucia (sentymenty), czyli specyficzne dla człowieka stany afektywne o podłożu intelektualnym, moralnym, społecznym czy religijnym;

- przyciąganie emocjonalne lub awersja w obliczu określonych osób, przedmiotów czy sytuacji.

Całość sfery afektywnej można zdefiniować jako sposoby przeżywania wszystkiego, co dzieje się w nas samych oraz w naszych relacjach z otaczającym nas światem, zwłaszcza światem osób. Przeżycia afektywne to spontaniczne reakcje człowieka na jego własne zachowania i stany wewnętrzne, na dochodzące z zewnątrz bodźce, a także na wszystko to, co dzieje się w jego życiu oraz w jego kontaktach z innymi osobami. W zależności od okoliczności reakcje te wyrażają się poprzez radość, satysfakcję, poczucie bezpieczeństwa, zaufania, pewności siebie albo poprzez niepokój, wstyd, poczucie winy, depresję, gniew, nienawiść, rozpacz. Skoro emocje są ważną informacją o naszej sytuacji życiowej, to nie powinno się ich dzielić na pozytywne i negatywne, lecz raczej na radosne i bolesne. Wszystkie bowiem są pozytywne jako nośniki informacji o naszym życiu. Co więcej, im bardziej bolesne są przeżywane emocje, tym cenniejszą zawierają one informację. Sygnalizują bowiem jakiś stan egzystencjalny, który koniecznie powinno się zmienić, np. poprzez uwolnienie się z toksycznych więzi czy poprzez modyfikację błędnego postępowania.”

Z badań wynika, że małżonkowie z większą satysfakcją w związku mają bogatszą sferę uczuciową, która to wyraża się w pozytywnych zmianach afektywnych. A co za tym idzie – wzrasta poziom poprawy samopoczucia oraz satysfakcji z codziennych czynności. Im częściej pojawiać się będą pozytywne emocje w małżeństwie, tym częściej mózg tworzyć będzie specyficzne mediatory, które mogą wydłużać stan szczęścia.

Inteligencja emocjonalna może zwiększać satysfakcję w naszym życiu. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozumienie emocji, które wpływają na jakość relacji społecznych. Co więcej, w przeciwieństwie do zwykłej inteligencji (IQ), która jest wrodzona – inteligencja emocjonalna może być stale poprawiana, co sprawia, że szanse na pozytywną satysfakcję w związku będą rosnąć. Istotnym elementem inteligencji emocjonalnej jest świadomość własnych emocji, zarządzania nimi oraz akceptacja ich u innych.

Zgodnie z badaniami aktywna świadomość, która może być nazwana jako regularne monitorowanie wydarzeń w związku, sprzyja odpowiednim wyrażaniu własnych emocji oraz rozpoznawaniu emocji drugiej osoby.

Warto jednak dodać, iż nie każdy człowiek rozwija zdolności emocjonalne w tym samym stopniu. Znaczny procent społeczeństwa rozumie emocje, ale ma problemy z ich kontrolowaniem.

Badania ukazały się w: Prog Health Sci 2014, Vol 4, No2 The affective sphere spouses relationship satisfaction

Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku