Menu

Młodzi bez pracy

W wielu krajach toczą się debaty społeczne na temat sposobów przeciwdziałania przemocy wśród młodzieży. Krążą opinie, że młodzi z grup ryzyka  poza obowiązkami szkolnymi powinni mieć więcej dodatkowych zajęć i np. być zatrudniani w różnych miejscach pracy. Atutami takich rozwiązań miałaby być zmniejszona ilość wolnego czasu oraz spojrzenie na „dorosłe życie” z innej perspektywy. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Pittsburgh, Temple University i University of California w Irvine przeczą takim rozwiązaniom. Badacze wykazali, że umieszczanie młodzieży w nowych środowiskach zawodowych może wzmacniać i przyczyniać się do wzrostu zachowań antyspołecznych.

Ostatnie badania pokazują, że długie godziny spędzone w trakcie roku szkolnego w pracy mają negatywny wpływ na młodzież ze średnimi i wyższymi dochodami. Badacze chcieli odkryć związek między zatrudnieniem i aspołecznymi zachowaniami młodzieży, w głównej mierze pochodzącej z ubogich rodzin.

Naukowcy przebadali około 1350 osób w wieku od 14 do 17 lat, które przejawiały przestępcze zachowania. Wykorzystano miesięczną informację o zatrudnieniu, informację na temat uczęszczania do szkoły i przebiegu aspołecznych zachowań w przeciągu pięciu lat. Młodzi ludzie byli już notowani za wykroczenia.  Do przykładowych zachowań antyspołecznych należało: pobicie, celowo niszczenie lub uszkodzenie, kradzież, sprzedaż skradzionych dóbr.  Szkoły brane pod uwagę to:  gimnazja, licea, technika oraz szkoły zawodowe. W wyniku badań stwierdzono, że młodzi, którzy chodzili do szkoły regularnie, nie będąc zatrudnieni, wykazywali najmniej zachowań antyspołecznych. Młodzież, która pracowała intensywnie (więcej niż 20 godzin tygodniowo), zmniejszyła ilość zachowań aspołecznych tylko w wypadku, gdy regularnie uczęszczała też do szkoły. Największą grupę ryzyka stanowiły osoby, które pracowały wiele godzin, nie uczęszczając regularnie do szkoły.

Według Kathryn Monahan, profesor psychologii na University of Pittsburgh, wyniki badania sugerują ostrożność w zatrudnianiu młodych i traktowanie pracy jako remedium na aspołeczne zachowania nastolatków. Niedopuszczalne jest, aby młodzież z grupy ryzyka przebywała tylko w środowisku zawodowym kosztem środowiska szkolnego. Taka sytuacja może nasilić zachowania antyspołeczne, których konsekwencji doświadczy sam młodociany jak i całe społeczeństwo.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Child Development.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku