Menu

Zamiast się złościć, obudź w sobie kreatywność

Okazuje się, że społeczne odrzucenie może inspirować do twórczego myślenia, szczególnie wśród osób z silnym poczuciem własnej niezależności. Postanowiono przyjrzeć się temu, jak odrzucenie wpływa na ludzi, którzy są dumni z tego, iż nie mieszczą się w normie.

Badacze(Johns Hopkins University) twierdzą, że odrzucenie stanowi dla niezależnych jednostek swoiste potwierdzenie tego, co już uważają na swój temat, mianowicie, że są inni od reszty. Dla takich osób takie wyróżnienie jest czymś pozytywnym i prowadzi je do większej kreatywności. Społeczne odrzucenie ma odwrotny efekt, gdy dotyczy ludzi ceniących przynależność do grupy. W przypadku takich osób odrzucenie hamuje ich zdolności poznawcze.

Społeczeństwo coraz częściej zwraca uwagę na negatywne konsekwencje społecznego odrzucenia, głównie dzięki pojawiającym się w mediach raportom o agresywnym zachowaniu w szkole, w pracy, a nawet w Internecie. Oczywiście takie przypadki są naganne i nie przynoszą niczego dobrego. Jednak to, co naukowcy chcieli wykazać w swojej pracy, to to, że wykluczenie z grupy może czasem prowadzić do pozytywnego wyniku, kiedy to osoby niezależne są celem tego wykluczenia.

Wyniki stanowią praktyczne wskazówki dla biznesu, w którym potrzebne są jednostki twórcze. Osoba, której niekonwencjonalna osobowość może być źródłem odrzucenia, może jednocześnie być tą, której innowacyjność dzięki temu znacznie wzrośnie, a to z kolei będzie kluczową zaletą dla organizacji.

Podczas gdy powtarzające się sytuacje odrzucenia zniechęcą kogoś, kto potrzebuje przynależności, prawdopodobnie podwyższą poziom kreatywności osoby myślącej niezależnie.

Sharon H. Kim, Lynne C. Vincent, Jack A. Goncalo. Outside Advantage: Can Social Rejection Fuel Creative Thought? Journal of Experimental Psychology: General, 2012.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku