Empatia w związku
- Szczegóły
- Utworzono: 31 marca 2012
- Agnieszka Potrzuska
Mężczyzna chce wiedzieć, że jego kobieta jest szczęśliwa, kobieta zaś chce, by jej mężczyzna wiedział, kiedy jest smutna bądź zła. Wyniki takie sugeruje badanie, które objęło różnorodną próbę par. Odkryto, że postrzeganie przez obie płci empatii wykazywanej przez znaczących innych i zdolność dostrzegania, kiedy inni są weseli bądź smutni, są powiązane z satysfakcją ze związku. Satysfakcja ze związku zaś odgrywa ogromną rolę w psychologicznym dobrostanie, zdrowiu fizycznym, jak i długości życia. Badania sugerują, że empatia jest jej kluczowym komponentem.
Na potrzeby eksperymentu przebadano 156 heteroseksualnych par. 102 z nich pochodziły z obszaru Bostonu, były młodsze, miejskie, etnicznie i ekonomicznie zróżnicowane i zaangażowane w związek, niekoniecznie małżeński. Aby znaleźć pary, które różniły się w sposobach rozwiązywania konfliktów i kontrolowania emocji, badacze szukali również takich par, które miały w swojej historii przemoc w rodzinie i/lub nadużycia seksualne w dzieciństwie. Pozostali uczestnicy to pary starsze, zamieszkałe w obszarach podmiejskich, z klasy średniej i w związku małżeńskim. Ogólnie, 71 procent par było białych, 56 procent było zamężnych, a średni staż związku to 3,5 roku.
W badaniu badano relację między empatią a satysfakcją ze związku. Skorzystano z procedury nagrywania. Partnerzy deklarowali, co sami odczuwają i jak postrzegają emocje partnera, jakie są intencje partnera do bycia empatycznym podczas silnie emocjonalnego momentu oraz podczas dyskusji o negatywnych zdarzeniach.
Każdy uczestnik poproszony został o opis incydentu ze swoim lub partnera udziałem z ostatnich miesięcy, który był szczególnie frustrujący, smutny bądź rozczarowujący. Nagrywano uczestnika podsumowującego wydarzenie w jednym, dwóch zdaniach, a następnie para odsłuchiwała nagrania razem. Pary były proszone o lepsze zrozumienie tego, co się stało i miały średnio 10 minut na przedyskutowanie, podczas gdy badacze ponownie ich nagrywali. Po dyskusji uczestnicy oglądali nagranie i jednocześnie oceniali emocje, używając urządzenia z pokrętłem, które posiadało 11 stopniową skalę od bardzo negatywny przez neutralny do bardzo pozytywny.
Korzystając z tych ocen, badacze wybrali sześć 30-sekundowych fragmentów z nagrań, które posiadały najbardziej negatywne lub pozytywne emocje każdego partnera. Badacze pokazali fragmenty uczestnikom, którzy następnie wypełniali kwestionariusze o ich uczuciach podczas każdego kawałka, jak również o postrzeganiu uczuć partnera i wysiłku włożonego w zrozumienie podczas dyskusji. Mierzyli również ogólną satysfakcję ze związku i to, czy partner uważał wysiłki drugiej strony za zmierzające do wykazania się empatią.
Okazało się, że poprawne odczytywanie pozytywnych emocji u partnera odgrywa rolę w odczuwanej satysfakcji u mężczyzn, ale nie u kobiet. Jednak postrzeganie, że druga strona stara się nas zrozumieć odgrywa rolę zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, choć powiązanie między postrzeganiem wysiłku partnera a własną satysfakcja jest silniejsze dla kobiet. Wyniki również sugerują, że kobiety są bardziej usatysfakcjonowane ze związku, kiedy poprawnie odczytują negatywne emocje swoich partnerów, kiedy ich partnerzy są empatycznie dostosowani do ich negatywnych emocji i kiedy uważają, że partner stara się je zrozumieć.
Mężczyźni także są bardziej usatysfakcjonowani, kiedy ich partnerki potrafią lepiej odczytywać ich wrogość oraz kiedy dostrzegają ich wysiłek bycia empatycznym.
Przewidywano, że poprawność postrzegania negatywnych emocji u partnera, które mogą być zagrażające dla związku, będzie związane z niższym poziomem satysfakcji. Zostało to potwierdzone, ale tylko w przypadku mężczyzn. Poprawność, z jaką mężczyźni odczytują negatywne emocje, nie była związana z ich własną satysfakcją, ale z satysfakcją ich partnerek.
W przeciwieństwie do tego, co zakładano, poprawność postrzegania przez kobiety negatywnych emocji u partnerów była skorelowana pozytywnie z satysfakcją zarówno ich, jak i ich partnerów. Wyniki te są spójne z poglądem, że negatywne emocje kobiet mogą być zagrażające dla związku u mężczyzn oraz że mężczyźni, którzy gorzej odczytują takie emocje, częściej deklarują satysfakcję. Kobiety, przeciwnie, nie odbierają tak źle negatywnych emocji swoich partnerów. Kobiety, które poprawnie odczytywały u partnerów negatywne emocje, były bowiem najbardziej usatysfakcjonowane ze związków.
Możliwe, że kobiety, dostrzegając swojego partnera w złym nastroju, widzą zaangażowanie mężczyzny w związek nawet podczas trudniejszych chwil. Jest to spójne z przekonaniem, że kobiety są nieusatysfakcjonowane, kiedy partnerzy są emocjonalnie wycofani i niezaangażowani w odpowiedzi na konflikt.
Uzyskano potwierdzenie hipotezy, że dostrzeganie wysiłku partnera jest pozytywnie skorelowane z wyższym poziomem satysfakcji małżeńskiej. Korelacja ta była silniejsza dla kobiet. Wyniki te mogą sugerować, że kobiety większą uwagę przykładają do tego, czy mężczyzna stara się je zrozumieć, ponieważ takie zachowanie podkreśla zaangażowanie i wysiłek.
Mężczyźni mogą być bardziej usatysfakcjonowani ze swoich związków, kiedy potrafią prawidłowo odczytać u swoich partnerek pozytywne emocje, podczas gdy satysfakcja ze związku u kobiet jest wyższa, gdy potrafią odczytać u partnerów emocje negatywne. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna czerpią satysfakcję, kiedy ich partner dobrze odczytuje ich negatywne emocje.
Te różnice rodzajowe są zgodne z wynikami innych badań, które ukazują, że mężczyzna dystansuje się, kiedy odczuwa negatywne emocje, podczas gdy kobieta woli nawiązać kontakt z innymi i rozmawiać o swoich problemach bardziej bezpośrednio. Badanie sugeruje, że kobiety mogą potrzebować poczucia, że ich partner jest blisko i troszczy się o nie nawet wtedy, gdy są złe czy smutne.
Kryzysy małżeńskie i porażki w zbudowaniu czy utrzymaniu satysfakcjonującego związku z partnerem są jednym z częstszych powodów, dla których pary szukają pomocy. Wysiłki wkładane w zwiększenie intymności są często skupione na rozwijaniu empatii, co jest pierwszym celem w naprawianiu relacji i zapobieganiu przyszłym trudnościom w małżeństwie. Ważne jest zidentyfikowanie aspektu empatii, który jest najważniejszy dla sukcesu związku. Przykładowo, pomaganie partnerom w rozumieniu negatywnych emocji może być szczególnie istotne dla kobiet, gdyż zrozumienie problemów partnera może sprzyjać uzdrowieniu relacji. Wspieranie mężczyzn w rozumieniu negatywnych emocji ich partnerek może pozwolić im być zaangażowanym podczas sytuacji, w których kobiety potrzebują zaangażowania, a mężczyźni skłaniają się raczej do wycofania.
Wyniki sugerują, że mężczyźni mogą czerpać satysfakcję, kiedy potrafią rozpoznawać pozytywne emocje partnerek oraz gdy ich partnerki rozpoznają ich pozytywne emocje. Zatem pracując z parami, wydaje się szczególnie istotne, by pomagać, zwłaszcza mężczyznom, odczytywać pozytywne emocje.
Istotne jest również podwyższanie umiejętności dostrzegania u partnera jego wysiłku do rozpoznawania naszych emocji. Może być to realizowane w dwojaki sposób – pomoc w docenianiu wysiłków drugiej strony, jak i wsparcie w bardziej jasnym komunikowaniu własnych starań.
Cohen, S., Schulz, M. S., Weiss, E., & Waldinger, R. J. (2012, February 27). Eye of the Beholder: The Individual and Dyadic Contributions of Empathic Accuracy and Perceived Empathic Effort to Relationship Satisfaction. Journal of Family Psychology. Advance online publication. doi: 10.1037/a0027488