1

Temat: Gdzie są postawy PROSPOŁECZNE?

Zachowania prospołeczne to taki "temat-garnek" mieszający psychologię polityczną i  społeczną. W istocie - jedyny temat z zakresu psychologii politycznej, który czuję smile Pracuję nad nim na zaliczenie i właśnie w tej dziedzinie brakuje mi danych.

No bo tak - czym są postawy i zachowania prospołeczne? To na pewno zaangażowane polityczne (bierne i czynne), na pewno wolontariat, na pewno zachowania proekologiczne. No i właśnie - co jeszcze? Czy pracę w społecznych organizacjach pozarządowych można wpleść do tego tematu, jeśli jest pracą zarobkową? Czy respektowanie lub nierespektowanie prawa się w tym temacie mieści? No i najważniejsza rzecz - badania! W znanych mi badaniach "postawy prospołeczne" są definiowane jako udział w wolontariacie.

Co sądzicie i czy macie może dostęp do jakiś badań, raportów, patrzących na postawy prospołeczne przez inny pryzmat niż wolontariat?

he mind is like a parachute -
<br />- if you'll keep it open, it will keep you safe...

Odp: Gdzie są postawy PROSPOŁECZNE?

Basia napisał/a:

No i właśnie - co jeszcze? Czy pracę w społecznych organizacjach pozarządowych można wpleść do tego tematu, jeśli jest pracą zarobkową? Czy respektowanie lub nierespektowanie prawa się w tym temacie mieści? No i najważniejsza rzecz - badania! W znanych mi badaniach "postawy prospołeczne" są definiowane jako udział w wolontariacie.

Myślę, że we wszystkich wymienionych przez Ciebie przykładach działania prospołeczne się pojawiają, a w zasadzie mogą się pojawiać. Weźmy jako przykład lekarza. Człowiek wykonujący ten zawód bierze za swoją pracę pieniądze (czasem bardzo duże), a jednak trudno byłoby powiedzieć, że nie pomaga innym.
Tak samo jest z niektórymi działaczami i społecznikami (1). Mimo, iż biorą za to pieniądze to jednak działają na rzecz dobra ogółu (szefowie stowarzyszeń, specjaliści od profilaktyki). Ich metody oraz zachowania są natomiast często bardzo podobne do tych, które prezentują wolontatiusze społeczni (że tak to sobie roboczo pozwolę okreslić). Trudno przyjmować zatem jako główne kryterium sam fakt brania za to pieniędzy.

Moim zdaniem, bardziej liczy się tutaj obecność wartości związanych z dbaniem o dobro publiczne czy dobro jakiejś określonej grupy społecznej. Jeśli stanowią one jeden z motywów takich działań to - bez względu na to, czy przyjmuje się za to jakieś dobra materialne czy nie - możemy chyba mówić o tym, że czynności te mają charakter prospołeczny.
Inaczej będzie, jeśli takie wartości będą miały marginalne znaczenie dla podejmowania aktywności na rzecz innych. Mimo to, nawet w takim przypadku, nie odmawiałbym im charakteru prospołecznego, przynajmniej nie zupełnie. Działalność ta, choć wynikająca z czysto egoistycznych motywów, może być bowiem prospołeczna "przy okazji".

Basia napisał/a:

Co sądzicie i czy macie może dostęp do jakiś badań, raportów, patrzących na postawy prospołeczne przez inny pryzmat niż wolontariat?

Jest taka jedna ciekawa pozycja, którą mogę Ci tutaj polecić. Chodzi o pracę:

Koralewicz, J., Malewska-Peyre, H. (1998) Człowiek człowiekowi człowiekiem. Analiza wywiadów biograficznych działaczy społecznych z Polsce i we Francji. Warszawa: Instytut Studiów Politycznych PAN

Znajdziesz tam informację o tym, czym kierują się aktywiści i działacze społeczni. Autorki poruszają bowiem problem ich motywów i wartości, jakimi się kierują. Te natomiast stanowią moim zdaniem bardzo istotny wyznacznik tego, czy dane działania są faktycznie prospołeczne czy tylko "przy okazji" (realizowania egoistycznych motywów) prospołeczne.

(1) To określenie wychodzi ostatnio z użycia, ale osobiście sądzę, że nadal należy je stosować, zwłaszcza w kontekście zachowań prospołecznych.

Polski Portal Psychologii Biznesu - naukowa psychologia w praktyce biznesowej i ekonomii.
Grupa Trenerska Skills Designers - szkolenia na najwyższym poziomie!

3

Odp: Gdzie są postawy PROSPOŁECZNE?

No właśnie by się przydało wszystko ogarnać takie coś. Ja to jestem za tym żeby sobie to wszystko przypomnieć