1

Temat: Mnemotechniki - Czy ktoś ich używa?

Zapewne większość z was słyszała już o  "technikach szybkiego zapamiętywania". Czy ktoś z was podczas pracy/nauki wykorzystuje je (np. metodę łańcuszkową,  rzymski pokój lub mapę myśli itp.)? Chciałbym poznać wasze zdanie na temat skuteczności owych metod...

2

Odp: Mnemotechniki - Czy ktoś ich używa?

Bawiłem się parę lat temu technikami pamięciowymi.

Rzeczywiście - jak się chce można zapamiętać dłuższe listy przedmiotów, numery PIN, numery telefonu czy nauczyć się kolejności ułożenia kart w talii smile

Ćwiczyłem też rysowanie map myśli i to mógłbym polecić do nauki, gdyż jak się dobrze zrobi to można jednym rzutem oka całkiem sporo sobie przypomnieć (byłem raz na wykładzie otwartym prof. Dolińskiego na AE we Wrocławiu i zrobiłem z niego mapę myśli, na którą jak teraz patrzę to bardzo łatwo przypominają mi się poszczególne jego części, a to tylko A4).

To samo można stosować do książek - mapa po każdym rozdziale pomaga potem podczas powtarzania materiału.

Ale nie zawsze się da na wykładzie tak notować, warto jednak poćwiczyć, może Ci zostać z tego trochę dobrych nawyków, jak używanie wielu kolorów, lepsze rozplanowanie przestrzenne notatek.

Efekt uboczny - cały rok potem to kseruje wink

3

Różnie to u mnie bywało.

Ale kolory tęczy nauczone w podstawówce zapamiętałam raz na zawsze wink

Czego Patrzysz Żabo Zielona Na Grubego Filemona

A tak na poważnie. Stosując różne metody, trzeba jeszcze mieć odpowiednią "intuicyjną" umiejętność, że dana metoda nie skomplikuje zapamiętania danej treści i nie wydłuży czasu nauki.

Jeszcze jedno: polecam modyfikacje znanych metod smile Można oczywiście na przykład sobie wyobrażać jakieś miejsca adekwatne do treści, a można przecież siebie (lub kogoś) zabierać w takie miejsca. Ja to urzeczywistniłam w ten sposób, że pomagając kilka lat temu pewnej osobie w przygotowaniach do matury z języka polskiego - zabierałam tą osobę w różne miejsca. Na przykład Barok powtarzany był przy barokowym kościele. Osoba ta kojarzyła potem lektury i poezję w prost z miejscami, w których o tym dyskutowałyśmy.

4

Pobowalam kiedys stosowac na sobie takich technik np. kolorow do uczenia sie historii no i szczerze mowiac to jedynie kolory zapamietalam :smile:

Przyznam, że w okresie studió mnemotechniki okazały się mi bardzo pomocne, zwłaszcza, że pamięć szczegółów nie jest moją mocną stroną, zwłaszcza, gdy mowa o wiedzy toretycznej. Różnego rodzaju diagramy, techniki zapamiętywania i "filtrowania" materiału, który przyswajamy są w mojej ocenie bardzo przydatne, choć ich dobór zależny jest od indywidualnych potrzeb każdej jednostki.

Polski Portal Psychologii Biznesu - naukowa psychologia w praktyce biznesowej i ekonomii.
Grupa Trenerska Skills Designers - szkolenia na najwyższym poziomie!

6

Ja osobiście używam mnemotechnik do nauki języka obcego. Bo uznałem, że głupie jest siedzenie nad listą słówek i wkuwanie jej na pamięć, skoro można to zrobić o wiele łatwiej, przyjemniej i przy okazji świetnie się przy tym bawić.

A jakich konkretnie technik Wojtku używasz?

Polski Portal Psychologii Biznesu - naukowa psychologia w praktyce biznesowej i ekonomii.

8

Mnie także zdarzy się czasami używać prostych technik pamięciowych. Niestety muszę przyznać, że nie jest to nawyk więc wymaga to ode mnie odrobiny dodatkowej pracy (zwraca się w postaci krótszego czasu zapamiętania materiału + dłuższego czasu pamiętania informacji).

Chciałem się z wami podzielić także moim spostrzeżeniem...otóż duża część mnemotechnik (metoda łańcuszkowa, haki pamięciowe, zakładki tymczasowe itp.) bazuje na zdolności do tworzenia nietypowych skojarzeń/zestawień (stąd porady twórców technik aby skojarzenia były nierealne, humorystyczne, abstrakcyjne itd.) Zatem można by przypuszczać, że skuteczność mnemotechnik w dużej mierze zależy od potencjału twórczego danej jednostki - czyli od łatwości tworzenia nietypowych skojarzeń. Być może trening twórczego myślenia mógłby przyczynić się do jeszcze lepszego zapamiętania materiału a tym samym do zwiększenia efektywności mnemotechnik?

Myślenie twórcze bez wątpienia ma bardzo duże znaczenie dla zapamiętywania informacji. Co więcej, same mnemotechniki są na to najlepszymi dowodami (choćby te, o których wspomniał Chriss). Twórcze myślenie ułatwia przetwarzanie informacji, ich zindywidualizowane - dostosowane do potrzeb jednostki - transformowanie i układanie. Ma też wpływ na to, w jaki sposób potrafimy potem wykorzystać zdobytą podczas nauki wiedzę.

10

ja dopiero zaczynam sie w to bawić, od czego warto zacząć?