Menu
Wakacje nie dla singli

Wakacje nie dla singli

Jaka reklama ostatnio zapadła Ci w pamięć? Czy wiesz, czemu ją zapamiętałeś, czy chodziło o niestandardowy pomysł, czy była zabawna, a może przypominała Ci chwile, do których chcesz wrócić?

Edutainment

Edutainment

„Bez tajemnic” to serial, który spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród polskich widzów. Pomimo że psychoterapeuci dalecy są od pozytywnych komentarzy na jego temat, to zdaniem niektórych serial na temat psychoterapii z Jerzym Radziwiłowiczem w roli głównej nie tylko bawi, ale i edukuje.

Nabór redaktorów informacyjnych!

Nabór redaktorów informacyjnych!

Polski Portal Psychologii Społecznej ogłasza nabór na stanowisko Redaktora Informacyjnego. Praca redaktora informacyjnego polega na tworzeniu newsów dla naszych czytelników poprzez opisywanie doniesień z badań, recenzji książek, zapowiedzi nadchodzących wydarzeń, sprawozdań z wydarzeń, felietonów, porad praktycznych oraz tłumaczenia tekstów nadsyłanych przez współpracowników zza granicy. Wymagana znajomość języka angielskiego. Praca non-profit.

Jak poznałem Waszą... (Uwaga spoiler!)

Jak poznałem Waszą... (Uwaga spoiler!)

Dwa tygodnie temu fanom serialu „Jak poznałem Waszą matkę” producenci serialu zgotowali nie lada niespodziankę. Format przypominający „Przyjaciół” nie zakończył się typowym happy endem. Na forach internetowych zagrzmiało głównie od krytyki, chociaż niektórzy chwalili niekonwencjonalny finał. Najbardziej zawiedzeni upierali się, że scenarzyści „spalili” cały serial po to tylko, żeby na koniec ostatni raz zszokować widzów.

Zaufaj, oglądaj!

Zaufaj, oglądaj!

Media, media, media… Media walczą o zaufanie widza, nieustannie monitorują jego poziom i reagują, gdy nie spełnia ono wymaganych parametrów. Czy słusznie? Czy człowiek jest skłonny zaufać telewizji w sposób analogiczny, w jaki ufa drugiemu człowiekowi?

Konflikt pokoleń na przykładzie relacji rodzinnych

Z socjologicznego punktu widzenia, rodzina jest instytucją, gdzie podstawowym punktem odniesienia jest sposób lub wzór zachowania, czyli pełnienie ról. Jest to również ciągły proces powstawania i utrwalania wzorów zachowań odpowiedzialnych za realizację sposobu życia jednostek (Wrzesień, Żurek, 1999).

W myśl teorii działań, należy rodzinę traktować jako układ, w którym działające jednostki komunikują się w procesach interakcji, w efekcie czego dochodzi do wspólnego definiowania sytuacji działania i orientacji na uznawane wspólnie wartości, normy i symbole (Wrzesień, 2003).

Image

Nieuniknionym zjawiskiem w zmieniającej się rzeczywistości, są ciągłe przewartościowania w światach różnych pokoleń. Może wtedy dojść do sytuacji, w której jeden z przedstawicieli pokoleń w rodzinie wyprzedza lub pozostaje w tyle za światem wartości drugiej strony. Nie rozumie go, nie odnajduje w nim miejsca dla siebie, jako ukształtowanej pod względem wyznawanych wartości jednostki. Pojawiające się w konsekwencji napięcia pomiędzy pokoleniami, prowadzą do konfliktu międzypokoleniowego.

Co dzieje się z rodziną, jakim podlega przemianom, gdy w zacisznym domowym gniazdku wybucha bomba?

Jakie możliwe reakcje rodziców możemy zaobserwować w odpowiedzi na krytykę ze strony dzieci?

Jak dorastający młody człowiek zachowuje się, gdy świat wartości kogoś, kto dotąd stanowił wzór, w pewnym momencie trzeba zakwestionować?

Jak przebiegać będzie ich konfrontacja i czy możliwy jest satysfakcjonujący obie strony rezultat takiej potyczki?

Problem ten chcę zarysować w oparciu o analizę trzech powieści obyczajowych, w których w różny sposób przedstawiony jest konflikt międzypokoleniowy w rodzinie. Tło kulturowe dla tych konfliktów, mimo że amerykańskie i polskie, uznaję za zbliżone na tyle, że nie jest konieczne rozpatrywanie ich pod kątem kulturowym.

Tabu - powieść znanej polskiej socjolog, Kingi Dunin, jest książką pisaną z myślą o młodzieży i w tym też wieku najlepiej jest ją czytać.

Narratorów w tej powieści jest wielu i reprezentują oni różne pokolenia. Jest to studium relacji wewnątrzrodzinnych, problemów z jakimi spotyka się rodzina, gdy mowa o wychowywaniu, małżeństwie, trwaniu w związku czy przekazywaniu wartości.

Bohaterami powieści są dwie rodziny: SzumscyWeberowie. Obie łączą więzy krwi, dzieli zaś system wartości i poglądów na życie – światopogląd.

Konflikty międzypokoleniowe wewnątrz każdej z tych rodzin, mają nieco inne podłoże. Pozwala to na spojrzenie na ten problem z dwóch interesujących perspektyw.

Tytułowe tabu to zakres tematów, których w rodzinie Weberów się nie porusza, co znaczy nie tylko to, że się o nich nie rozmawia, ale także nie uświadamia.

U Szumskich tabu jest czymś niedozwolonym albo niemieszczącym się w systemie wartości, ale także naturalnym tematem rozmów i konstruktywnych sporów.

Korekty Jonathana Franzena, powieść współczesnego pisarza amerykańskiego, która w 2001 roku przyniosła mu nagrodę National Book Award, jest to wnikliwe studium psychologiczne ludzkich osobowości.

Ojciec rodziny zmagający się z chorobami wieku podeszłego, matka pełna niespełnionych oczekiwań oraz ich dorosłe dzieci skłócone z życiem, tworzą obraz typowej, środkowo – zachodniej amerykańskiej rodziny, pochodzącej z klasy średniej. Ich zwyczajne, pospolite nieszczęścia, uświadamiają czytelnikowi do czego sprowadza się człowieczeństwo.

Bohatera Taty W. Whartona poznajemy już jako dorosłego mężczyznę. W wyniku splotu wydarzeń powraca on do nierozwiązanego w młodości konfliktu międzypokoleniowego. Można powiedzieć, że przeżywa to doświadczenie w nowy, dojrzały sposób.

W młodości opuścił rodzinne miasteczko, najbliższe otoczenie i rodzinę, by ulec głębokiemu przeobrażeniu w wielkomiejskim świecie zmiennych norm obyczajowych i moralnych.

Po latach wraca do domu by opiekować się chorym ojcem, a powrót ten umożliwia mu odkrycie dawnych wartości, które okazują się życiu najtrwalsze. Historia ta pozwala nie tylko obserwować toczący się konflikt międzypokoleniowy, ale również zrozumieć, że nie jest on jedynie niezbędnym składnikiem okresu dorastania.

Ciągłe burzenie ustalonych, wewnętrznych struktur wartości, to stały element powtarzającego się cyklu a nie incydent w życiu człowieka.

Charakter konfliktu międzypokoleniowego, jego uwarunkowania, źródła, miejsce na osi życia oraz konsekwencje takiego konfliktu, będą tematem tej pracy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wakacje nie dla singli

Jaka reklama ostatnio zapadła Ci w pamięć? Czy wiesz, czemu ją zapamiętałeś, czy chodziło o niestandardowy pomysł, czy była zabawna, a może przypominała Ci chwile, do których chcesz wrócić?

Autor: Katarzyna Maruszewska
Jestem psychologiem, trenerem i psychoterapeutą. Obecnie jestem w procesie certyfikacji na terapeutę poznawczo-behawioralnego (ang.Cognitive & Behavioral Therapy) - CBT. Na co dzień zajmuję się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Mam doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Oprócz tego prowadzę warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze i podróżuję.

Uśmiech proszę

Gdy brak weny i czasu nie pozwalają mi pisać zbyt długich tekstów, uruchamiam pomysły, które gdzieś mi się kołatały z tyłu głowy. I dziś przedstawiam Wam właśnie jeden z takich konceptów. Mam nadzieję, że się Wam spodoba, a docelowo – że Was zarażę uśmiechem :)

Autor: Monika KotlarekStrona www: http://www.psycholog-pisze.pl
Ukończyłam Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu. W listopadzie 2012 roku postanowiłam się swoja pasją podzielić z większą ilością ludzi i zaczęłam pisać bloga: www.psycholog-pisze.pl tam dzielę się cząstką siebie i nauki.Prywatnie lubię podróże, spędziłam pół roku w Sydney, uwielbiam biegać i dawać z siebie 110% na treningach, kocham swojego psa, kota i dwa szczury. Jak chcesz trafić do mojego serca przez żołądek, to najkrótsza droga wiedzie przez dobrego steka, spaghetti, czerwone wino i owocowe żelki ;) Kiedyś napiszę książkę. I przebiegnę półmaraton. Jeszcze o mnie usłyszycie :)

Radio – Głos – Marek Niedźwiecki - 26.04.2014

Już 26 kwietnia zapraszamy na organizowany przez studentów Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa i Public Relations kolejny Ring Medialny. Tym razem naszym gościem będzie ikona Polskiego Radia, dziennikarz muzyczny oraz prezenter Programu III Polskiego Radia - Marek Niedźwiecki.

Edutainment

„Bez tajemnic” to serial, który spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród polskich widzów. Pomimo że psychoterapeuci dalecy są od pozytywnych komentarzy na jego temat, to zdaniem niektórych serial na temat psychoterapii z Jerzym Radziwiłowiczem w roli głównej nie tylko bawi, ale i edukuje.

Autor: Kamila Pasek
Tytuł magistra psychologii uzyskałam w 2011 roku. Jestem absolwentką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Obecnie kontynuuję edukację uczęszczając na zajęcia z Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania naukowe związane są z seksualnością człowieka, psychologią społeczną oraz tematyką poświęconą motywacji. Prywatnie interesuje mnie szeroko pojęta sztuka i wszystkie jej przejawy. W wolnych chwilach nałogowo czytam książki i bacznie obserwuję świat.

Cisza przed burzą

Konflikty, kłótnie, spory, sprzeczki z najbliższymi stają się udziałem większości z nas. Może więc zaskakiwać niewielka wiedza, jaką mają ludzie odnośnie genezy, dynamiki i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych. A zwłaszcza tych, których doświadczamy w bliskich związkach.

Autor: dr Jarosław KulbatStrona www: http://kulbatkonsulting.blogspot.com/
Psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca SWPS Wrocław, popularyzator nauki i bloger

Nabór redaktorów informacyjnych!

Polski Portal Psychologii Społecznej ogłasza nabór na stanowisko Redaktora Informacyjnego. Praca redaktora informacyjnego polega na tworzeniu newsów dla naszych czytelników poprzez opisywanie doniesień z badań, recenzji książek, zapowiedzi nadchodzących wydarzeń, sprawozdań z wydarzeń, felietonów, porad praktycznych oraz tłumaczenia tekstów nadsyłanych przez współpracowników zza granicy. Wymagana znajomość języka angielskiego. Praca non-profit.

Niemedialny umysł

Nowe formy technologii medialnej od zawsze, gdy się pojawiały, powodowały moralne osłupienie: prasa drukowana, gazety, magazyny, telewizja – wszystkie były okupione znamieniem manipulujących swoimi odbiorcami i moralnie nagannymi.

Autor: Steven Pinker
Profesor Steven Pinker pracuje na Harvardzie w Departamencie Psychologii. Do roku 2003 wykładał w Departamencie Nauk o mózgu oraz Kognitywistyki w Massachusetts Institute of Technology. Jego obszar zainteresowań badawczych oscyluje wokół języka i procesów poznawczych. Napisał wiele publikacji dla m.in.: New York Timesa czy czasopisma Time. Autor siedmiu książek w tym: Jak działa umysł? Oraz Tabula Rasa. Spory o naturę ludzką. Jeden z najwybitniejszych światowych psychologów.

Warsaw Goes International 2014 - Patronat Medialny

W dniach 18-25 Maja 2014 odbędzie się pierwsza edycja Warsaw Goes International 2014. Jest to międzynarodowa konferencja studencka przeznaczona przede wszystkim dla studentów psychologii. Projekt organizowany jest przez studentów we współpracy z samorządem studentów Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nauka spadania - recenzja

Co skłania człowieka do popełnienia samobójstwa?  Otóż powodów może być wiele. Zarówno pojedyncze wydarzenie, które rujnuje dotychczasowy ład i porządek, jak i depresja, znudzenie życiem, rozczarowanie kimś lub czymś, zawiedzione nadzieje lub  po prostu życie samo w sobie.

Autor: Barbara Urbaniak
Jestem absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W kręgu moich zainteresowań znajduje się psychologia społeczna oraz różnice w Psychologii Wschodu i Zachodu.

Jak pomóc osobie w żałobie?

Brutalna i bolesna prawda jest taka, że im starsi jesteśmy, tym więcej wokół nas osób (a czasem i my sami) cierpi z powodu czyjejś śmierci. Często bywa też, że nie do końca wiemy, jak powinniśmy się zachować w towarzystwie takiej osoby. Co zrobić, co mówić, żeby pomóc, okazać wsparcie, ale nie zaszkodzić.

Autor: Monika KotlarekStrona www: http://www.psycholog-pisze.pl
Ukończyłam Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu. W listopadzie 2012 roku postanowiłam się swoja pasją podzielić z większą ilością ludzi i zaczęłam pisać bloga: www.psycholog-pisze.pl tam dzielę się cząstką siebie i nauki.Prywatnie lubię podróże, spędziłam pół roku w Sydney, uwielbiam biegać i dawać z siebie 110% na treningach, kocham swojego psa, kota i dwa szczury. Jak chcesz trafić do mojego serca przez żołądek, to najkrótsza droga wiedzie przez dobrego steka, spaghetti, czerwone wino i owocowe żelki ;) Kiedyś napiszę książkę. I przebiegnę półmaraton. Jeszcze o mnie usłyszycie :)

Zaufaj, oglądaj!

Media, media, media… Media walczą o zaufanie widza, nieustannie monitorują jego poziom i reagują, gdy nie spełnia ono wymaganych parametrów. Czy słusznie? Czy człowiek jest skłonny zaufać telewizji w sposób analogiczny, w jaki ufa drugiemu człowiekowi?

Autor: Kamila Pasek
Tytuł magistra psychologii uzyskałam w 2011 roku. Jestem absolwentką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Obecnie kontynuuję edukację uczęszczając na zajęcia z Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania naukowe związane są z seksualnością człowieka, psychologią społeczną oraz tematyką poświęconą motywacji. Prywatnie interesuje mnie szeroko pojęta sztuka i wszystkie jej przejawy. W wolnych chwilach nałogowo czytam książki i bacznie obserwuję świat.

Ostra część żelazka

NLP: o tym się mówiło dużo w ostatnich latach. Ma zatwardziałych przeciwników i zwolenników. Metoda oferuje szkolenia, kursy samorozwoju i terapie. Czy jest rzeczywiście tak skuteczna jak twierdzą jej autorzy?

Autor: Katarzyna Woźniak
Jestem psychologiem. W 2012 roku otrzymałam stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania naukowe związane są z gender studies, psychologią poznawczą, psychologią pozytywną oraz seksuologią. Ponadto interesuję się zagadnieniami związanymi z psychologią zdrowia, a w szczególności psychoonkologią. Obecnie przygotowuję się do rozpoczęcia studiów podyplomowych z tego zakresu. W wolnych chwilach podróżuję po Europie i nie tylko, jeżdżę konno, pływam na kajaku, sporo czytam i zwiedzam uroczy Poznań na rowerze.

Jak skuteczniej zaklinać rzeczywistość?

To, co myślimy o sobie, może wpływać na to, jak się zachowujemy i co czujemy. Dość oczywistym wydaje się więc oczekiwanie, że modyfikacja sposobu myślenia o sobie znajdzie odzwierciedlenie w pozostałych aspektach naszego funkcjonowania psychologicznego. Zmień swoje nastawienie – przekonują jedni, oczyść umysł z negatywnych myśli – przekonują ci sami. Czasem jednak do uzyskania spektakularnych efektów wystarczyć może nawet bardzo subtelna zmiana sposobu myślenia o sobie. Tak prosta, że aż trudno uwierzyć, że działa. A działa.

Autor: dr Jarosław KulbatStrona www: http://kulbatkonsulting.blogspot.com/
Psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca SWPS Wrocław, popularyzator nauki i bloger

Pedofilia - Zapowiedź

Temat wykorzystywania seksualnego dzieci jest niezwykle trudny, delikatny i bolesny, ale w ostatnim czasie wszechobecny i – niestety- bardzo często poruszany. Ważnym głosem w tej dyskusji jest publikacja, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Książkę „Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami” poleca prof. Zbigniew Lew-Starowicz, który jest autorem wstępu do wydania polskiego.

Nierealne okulary

Sherry Turkle – profesor Instytutu Badań Społecznych nad Nauką i Technologią w Massachusetts Institute of Technology (MIT), opisuje pewną sytuację, w której to wybrała się ze swoją córką do muzeum na wystawę poświęconą Darwinowi. W gablocie na wystawie znajduje się wielki żółw z Galapagos. Zwierzę, które odegrało olbrzymią rolę w darwinowskim odkryciu. – Mogli użyć robota – powiedziała córka Sherry. Po chwili profesor Turkle ze zdumieniem wysłuchuje kolejne dzieci, które swoim rodzicom wygłaszają podobne stwierdzenia.

Autor: Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, współwłaściciel agencji reklamowej AD Discovery. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się psychologia społeczna, psychologia emocji i motywacji.

więcej informacji ‣

Wydarzenia

IV Sympozjum „Przereklamowana Konsumpcja?” - 28.04.2014

Międzynarodowe seminarium Worldwork w Warszawie

więcej ‣

Z perspektywy czasu Philipa Zimbardo

Wyznaczając psychologii kierunek

Autor: Philip Zimbardo

Czy psychologia ma znaczenie w naszym życiu?

Autor: Philip Zimbardo

Siedem sposobów na (coś) znaczące życie

Autor: Philip Zimbardo

więcej ‣

Złote Myśli Profesora Stevena Pinkera

Niemedialny umysł

Steven Pinker
Autor: Steven Pinker
Profesor Steven Pinker pracuje na Harvardzie w Departamencie Psychologii. Do roku 2003 wykładał w Departamencie Nauk o mózgu oraz Kognitywistyki w Massachusetts Institute of Technology. Jego obszar zainteresowań badawczych...

Siedem cudów świata

Steven Pinker
Autor: Steven Pinker
Profesor Steven Pinker pracuje na Harvardzie w Departamencie Psychologii. Do roku 2003 wykładał w Departamencie Nauk o mózgu oraz Kognitywistyki w Massachusetts Institute of Technology. Jego obszar zainteresowań badawczych...

Szalona miłość

Steven Pinker
Autor: Steven Pinker
Profesor Steven Pinker pracuje na Harvardzie w Departamencie Psychologii. Do roku 2003 wykładał w Departamencie Nauk o mózgu oraz Kognitywistyki w Massachusetts Institute of Technology. Jego obszar zainteresowań badawczych...
więcej ‣

Ze świata neuronauki Antonio Damasio

W stronę neuroekonomii

Antonio Damasio
Autor: Antonio Damasio
Profesor neurobiologii, neurologii i psychologii w Dornsife College w University of Southern California, gdzie kieruje Brain and Creativity Institute. Jest członkiem Institute of Medicine w National Academy of Sciences,...

Czy zachowania moralne należą do rozumu?

Antonio Damasio
Autor: Antonio Damasio
Profesor neurobiologii, neurologii i psychologii w Dornsife College w University of Southern California, gdzie kieruje Brain and Creativity Institute. Jest członkiem Institute of Medicine w National Academy of Sciences,...

Świadomi świadomości

Antonio Damasio
Autor: Antonio Damasio
Profesor neurobiologii, neurologii i psychologii w Dornsife College w University of Southern California, gdzie kieruje Brain and Creativity Institute. Jest członkiem Institute of Medicine w National Academy of Sciences,...
więcej ‣

Praca od podstaw Jarosława Kulbata

Cisza przed burzą

dr Jarosław Kulbat
Autor: dr Jarosław KulbatStrona www: http://kulbatkonsulting.blogspot.com/
Psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca SWPS Wrocław, popularyzator nauki i bloger

Jak skuteczniej zaklinać rzeczywistość?

dr Jarosław Kulbat
Autor: dr Jarosław KulbatStrona www: http://kulbatkonsulting.blogspot.com/
Psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca SWPS Wrocław, popularyzator nauki i bloger

Miało być tak dobrze, a jest tak, jak zawsze - o prognozowaniu reakcji emocjonalnych na życiowe zmiany

dr Jarosław Kulbat
Autor: dr Jarosław KulbatStrona www: http://kulbatkonsulting.blogspot.com/
Psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca SWPS Wrocław, popularyzator nauki i bloger

więcej ‣

Ujawnione emocje Paula Ekmana

Winowajcy

Paul Ekman
Autor: Paul Ekman
Emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, odkrywca 6 emocji uniwersalnych, światowy ekspert w dziedzinie kłamstwa, twórca narzędzi i programów do ćwiczenia umiejętności emocjonalnych, konsultant FBI,...

Obnażone kłamstwa

Paul Ekman
Autor: Paul Ekman
Emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, odkrywca 6 emocji uniwersalnych, światowy ekspert w dziedzinie kłamstwa, twórca narzędzi i programów do ćwiczenia umiejętności emocjonalnych, konsultant FBI,...
więcej ‣

Try to lie

Gilowanie

Jarosław Świątek
Autor: Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, współwłaściciel agencji reklamowej AD Discovery. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się...

Atak na prezydenta na Ukrainie można było przewidzieć?

Jarosław Świątek
Autor: Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, współwłaściciel agencji reklamowej AD Discovery. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się...

Czar PR(y)IS(ł)M

Jarosław Świątek
Autor: Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, współwłaściciel agencji reklamowej AD Discovery. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się...
więcej ‣

Reklama

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku