Menu
Wakacje nie dla singli

Wakacje nie dla singli

Jaka reklama ostatnio zapadła Ci w pamięć? Czy wiesz, czemu ją zapamiętałeś, czy chodziło o niestandardowy pomysł, czy była zabawna, a może przypominała Ci chwile, do których chcesz wrócić?

Edutainment

Edutainment

„Bez tajemnic” to serial, który spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród polskich widzów. Pomimo że psychoterapeuci dalecy są od pozytywnych komentarzy na jego temat, to zdaniem niektórych serial na temat psychoterapii z Jerzym Radziwiłowiczem w roli głównej nie tylko bawi, ale i edukuje.

Nabór redaktorów informacyjnych!

Polski Portal Psychologii Społecznej ogłasza nabór na stanowisko Redaktora Informacyjnego. Praca redaktora informacyjnego polega na tworzeniu newsów dla naszych czytelników poprzez opisywanie doniesień z badań, recenzji książek, zapowiedzi nadchodzących wydarzeń, sprawozdań z wydarzeń, felietonów, porad praktycznych oraz tłumaczenia tekstów nadsyłanych przez współpracowników zza granicy. Wymagana znajomość języka angielskiego. Praca non-profit.

Jak poznałem Waszą... (Uwaga spoiler!)

Jak poznałem Waszą... (Uwaga spoiler!)

Dwa tygodnie temu fanom serialu „Jak poznałem Waszą matkę” producenci serialu zgotowali nie lada niespodziankę. Format przypominający „Przyjaciół” nie zakończył się typowym happy endem. Na forach internetowych zagrzmiało głównie od krytyki, chociaż niektórzy chwalili niekonwencjonalny finał. Najbardziej zawiedzeni upierali się, że scenarzyści „spalili” cały serial po to tylko, żeby na koniec ostatni raz zszokować widzów.

Zaufaj, oglądaj!

Zaufaj, oglądaj!

Media, media, media… Media walczą o zaufanie widza, nieustannie monitorują jego poziom i reagują, gdy nie spełnia ono wymaganych parametrów. Czy słusznie? Czy człowiek jest skłonny zaufać telewizji w sposób analogiczny, w jaki ufa drugiemu człowiekowi?

Zdolności poznawcze wpływają na osobowość

W najnowszym numerze czasopisma  Psychology and Aging opublikowano program badawczy, którego celem było zwiększenie zdolności poznawczych u osób starszych. Okazało się, że po ukończeniu programu poza wzrostem zdolności poznawczych  osób badanych wzrosła również ich otwartość na nowe doświadczenia. Psychologia osobowości opisuje otwartość na doświadczenia jako jeden składnik  z pięciu głównych cech osobowości. (pozostałe cztery cechy to: ugodowość, sumienność, neurotyczność, ekstrawersja). Wymiar otwartości na doświadczenie związany jest z ciekawością, elastyczność myślenia, kreatywnością, podejściem wieloperspektywicznym.

Osoby starszy objęte programem ćwiczyły zadania matematyczne, rozwiązywały problemy i zagadki logiczne.

{include_content_item 624}

Uczestnikami programu były osoby w wieku od 60 do 94 lat; każda z osób pracowała swoim własnym tempem. Wraz z rozwojem umiejętności w zakresie rozwiązywania zadań osoby otrzymywała coraz bardziej ambitne zadania.

Profesor Stine-Morrow z University of Illinois, która kierowała badaniami, powiedziała, że program szkolenia, który rozwijał umiejętności poznawcze, dostosowywał się do indywidualnych potrzeb badanych. Miało to na celu wzmocnić poczucie kompetencji osób badanych i rozwinąć zaufanie do swoich zdolności rozumowania. Naukowcy przetestowali zdolności poznawcze i cechy osobowości 183 osób. Uczestników losowo przydzielono do grupy eksperymentalnej - uczestnicy brali udział w  badaniu, lub do grupy kontrolnej - osoby nie uczestniczyły w badaniu. Osoby z grupy eksperymentalnej po kilku tygodniach wykazywały znaczny wzrost umiejętności poznawczych w porównaniu z grupą kontrolną. Osoby, które poprawiły swoje zdolności poznawcze, wykazały również umiarkowany, ale istotny wzrost otwartości.

Badania łamią przekonania, że nasza osobowość jest mało podatna na zmiany, gdy osiągamy dorosłość. Otwartość na doświadczenia jest wymiarem  plastycznym, na który można  wpływać i umiejętnie rozwijać.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Jestem psychologiem, trenerem i psychoterapeutą. Obecnie jestem w procesie certyfikacji na terapeutę poznawczo-behawioralnego (ang.Cognitive & Behavioral Therapy) - CBT. Na co dzień zajmuję się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Mam doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Oprócz tego prowadzę warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze i podróżuję.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Wakacje nie dla singli

Jaka reklama ostatnio zapadła Ci w pamięć? Czy wiesz, czemu ją zapamiętałeś, czy chodziło o niestandardowy pomysł, czy była zabawna, a może przypominała Ci chwile, do których chcesz wrócić?

Autor: Katarzyna Maruszewska
Jestem psychologiem, trenerem i psychoterapeutą. Obecnie jestem w procesie certyfikacji na terapeutę poznawczo-behawioralnego (ang.Cognitive & Behavioral Therapy) - CBT. Na co dzień zajmuję się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Mam doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Oprócz tego prowadzę warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze i podróżuję.

Uśmiech proszę

Gdy brak weny i czasu nie pozwalają mi pisać zbyt długich tekstów, uruchamiam pomysły, które gdzieś mi się kołatały z tyłu głowy. I dziś przedstawiam Wam właśnie jeden z takich konceptów. Mam nadzieję, że się Wam spodoba, a docelowo – że Was zarażę uśmiechem :)

Autor: Monika KotlarekStrona www: http://www.psycholog-pisze.pl
Ukończyłam Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu. W listopadzie 2012 roku postanowiłam się swoja pasją podzielić z większą ilością ludzi i zaczęłam pisać bloga: www.psycholog-pisze.pl tam dzielę się cząstką siebie i nauki.Prywatnie lubię podróże, spędziłam pół roku w Sydney, uwielbiam biegać i dawać z siebie 110% na treningach, kocham swojego psa, kota i dwa szczury. Jak chcesz trafić do mojego serca przez żołądek, to najkrótsza droga wiedzie przez dobrego steka, spaghetti, czerwone wino i owocowe żelki ;) Kiedyś napiszę książkę. I przebiegnę półmaraton. Jeszcze o mnie usłyszycie :)

Radio – Głos – Marek Niedźwiecki - 26.04.2014

Już 26 kwietnia zapraszamy na organizowany przez studentów Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa i Public Relations kolejny Ring Medialny. Tym razem naszym gościem będzie ikona Polskiego Radia, dziennikarz muzyczny oraz prezenter Programu III Polskiego Radia - Marek Niedźwiecki.

Edutainment

„Bez tajemnic” to serial, który spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród polskich widzów. Pomimo że psychoterapeuci dalecy są od pozytywnych komentarzy na jego temat, to zdaniem niektórych serial na temat psychoterapii z Jerzym Radziwiłowiczem w roli głównej nie tylko bawi, ale i edukuje.

Autor: Kamila Pasek
Tytuł magistra psychologii uzyskałam w 2011 roku. Jestem absolwentką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Obecnie kontynuuję edukację uczęszczając na zajęcia z Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania naukowe związane są z seksualnością człowieka, psychologią społeczną oraz tematyką poświęconą motywacji. Prywatnie interesuje mnie szeroko pojęta sztuka i wszystkie jej przejawy. W wolnych chwilach nałogowo czytam książki i bacznie obserwuję świat.

Cisza przed burzą

Konflikty, kłótnie, spory, sprzeczki z najbliższymi stają się udziałem większości z nas. Może więc zaskakiwać niewielka wiedza, jaką mają ludzie odnośnie genezy, dynamiki i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych. A zwłaszcza tych, których doświadczamy w bliskich związkach.

Autor: dr Jarosław KulbatStrona www: http://kulbatkonsulting.blogspot.com/
Psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca SWPS Wrocław, popularyzator nauki i bloger

Polski Portal Psychologii Społecznej ogłasza nabór na stanowisko Redaktora Informacyjnego. Praca redaktora informacyjnego polega na tworzeniu newsów dla naszych czytelników poprzez opisywanie doniesień z badań, recenzji książek, zapowiedzi nadchodzących wydarzeń, sprawozdań z wydarzeń, felietonów, porad praktycznych oraz tłumaczenia tekstów nadsyłanych przez współpracowników zza granicy. Wymagana znajomość języka angielskiego. Praca non-profit.

Niemedialny umysł

Nowe formy technologii medialnej od zawsze, gdy się pojawiały, powodowały moralne osłupienie: prasa drukowana, gazety, magazyny, telewizja – wszystkie były okupione znamieniem manipulujących swoimi odbiorcami i moralnie nagannymi.

Autor: Steven Pinker
Profesor Steven Pinker pracuje na Harvardzie w Departamencie Psychologii. Do roku 2003 wykładał w Departamencie Nauk o mózgu oraz Kognitywistyki w Massachusetts Institute of Technology. Jego obszar zainteresowań badawczych oscyluje wokół języka i procesów poznawczych. Napisał wiele publikacji dla m.in.: New York Timesa czy czasopisma Time. Autor siedmiu książek w tym: Jak działa umysł? Oraz Tabula Rasa. Spory o naturę ludzką. Jeden z najwybitniejszych światowych psychologów.

Warsaw Goes International 2014 - Patronat Medialny

W dniach 18-25 Maja 2014 odbędzie się pierwsza edycja Warsaw Goes International 2014. Jest to międzynarodowa konferencja studencka przeznaczona przede wszystkim dla studentów psychologii. Projekt organizowany jest przez studentów we współpracy z samorządem studentów Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nauka spadania - recenzja

Co skłania człowieka do popełnienia samobójstwa?  Otóż powodów może być wiele. Zarówno pojedyncze wydarzenie, które rujnuje dotychczasowy ład i porządek, jak i depresja, znudzenie życiem, rozczarowanie kimś lub czymś, zawiedzione nadzieje lub  po prostu życie samo w sobie.

Autor: Barbara Urbaniak
Jestem absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W kręgu moich zainteresowań znajduje się psychologia społeczna oraz różnice w Psychologii Wschodu i Zachodu.

Jak pomóc osobie w żałobie?

Brutalna i bolesna prawda jest taka, że im starsi jesteśmy, tym więcej wokół nas osób (a czasem i my sami) cierpi z powodu czyjejś śmierci. Często bywa też, że nie do końca wiemy, jak powinniśmy się zachować w towarzystwie takiej osoby. Co zrobić, co mówić, żeby pomóc, okazać wsparcie, ale nie zaszkodzić.

Autor: Monika KotlarekStrona www: http://www.psycholog-pisze.pl
Ukończyłam Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu. W listopadzie 2012 roku postanowiłam się swoja pasją podzielić z większą ilością ludzi i zaczęłam pisać bloga: www.psycholog-pisze.pl tam dzielę się cząstką siebie i nauki.Prywatnie lubię podróże, spędziłam pół roku w Sydney, uwielbiam biegać i dawać z siebie 110% na treningach, kocham swojego psa, kota i dwa szczury. Jak chcesz trafić do mojego serca przez żołądek, to najkrótsza droga wiedzie przez dobrego steka, spaghetti, czerwone wino i owocowe żelki ;) Kiedyś napiszę książkę. I przebiegnę półmaraton. Jeszcze o mnie usłyszycie :)

Zaufaj, oglądaj!

Media, media, media… Media walczą o zaufanie widza, nieustannie monitorują jego poziom i reagują, gdy nie spełnia ono wymaganych parametrów. Czy słusznie? Czy człowiek jest skłonny zaufać telewizji w sposób analogiczny, w jaki ufa drugiemu człowiekowi?

Autor: Kamila Pasek
Tytuł magistra psychologii uzyskałam w 2011 roku. Jestem absolwentką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Obecnie kontynuuję edukację uczęszczając na zajęcia z Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania naukowe związane są z seksualnością człowieka, psychologią społeczną oraz tematyką poświęconą motywacji. Prywatnie interesuje mnie szeroko pojęta sztuka i wszystkie jej przejawy. W wolnych chwilach nałogowo czytam książki i bacznie obserwuję świat.

Ostra część żelazka

NLP: o tym się mówiło dużo w ostatnich latach. Ma zatwardziałych przeciwników i zwolenników. Metoda oferuje szkolenia, kursy samorozwoju i terapie. Czy jest rzeczywiście tak skuteczna jak twierdzą jej autorzy?

Autor: Katarzyna Woźniak
Jestem psychologiem. W 2012 roku otrzymałam stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania naukowe związane są z gender studies, psychologią poznawczą, psychologią pozytywną oraz seksuologią. Ponadto interesuję się zagadnieniami związanymi z psychologią zdrowia, a w szczególności psychoonkologią. Obecnie przygotowuję się do rozpoczęcia studiów podyplomowych z tego zakresu. W wolnych chwilach podróżuję po Europie i nie tylko, jeżdżę konno, pływam na kajaku, sporo czytam i zwiedzam uroczy Poznań na rowerze.

Jak skuteczniej zaklinać rzeczywistość?

To, co myślimy o sobie, może wpływać na to, jak się zachowujemy i co czujemy. Dość oczywistym wydaje się więc oczekiwanie, że modyfikacja sposobu myślenia o sobie znajdzie odzwierciedlenie w pozostałych aspektach naszego funkcjonowania psychologicznego. Zmień swoje nastawienie – przekonują jedni, oczyść umysł z negatywnych myśli – przekonują ci sami. Czasem jednak do uzyskania spektakularnych efektów wystarczyć może nawet bardzo subtelna zmiana sposobu myślenia o sobie. Tak prosta, że aż trudno uwierzyć, że działa. A działa.

Psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca SWPS Wrocław, popularyzator nauki i bloger

Pedofilia - Zapowiedź

Temat wykorzystywania seksualnego dzieci jest niezwykle trudny, delikatny i bolesny, ale w ostatnim czasie wszechobecny i – niestety- bardzo często poruszany. Ważnym głosem w tej dyskusji jest publikacja, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Książkę „Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami” poleca prof. Zbigniew Lew-Starowicz, który jest autorem wstępu do wydania polskiego.

Nierealne okulary

Sherry Turkle – profesor Instytutu Badań Społecznych nad Nauką i Technologią w Massachusetts Institute of Technology (MIT), opisuje pewną sytuację, w której to wybrała się ze swoją córką do muzeum na wystawę poświęconą Darwinowi. W gablocie na wystawie znajduje się wielki żółw z Galapagos. Zwierzę, które odegrało olbrzymią rolę w darwinowskim odkryciu. – Mogli użyć robota – powiedziała córka Sherry. Po chwili profesor Turkle ze zdumieniem wysłuchuje kolejne dzieci, które swoim rodzicom wygłaszają podobne stwierdzenia.

Autor: Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, współwłaściciel agencji reklamowej AD Discovery. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się psychologia społeczna, psychologia emocji i motywacji.

więcej informacji ‣

Wydarzenia

IV Sympozjum „Przereklamowana Konsumpcja?” - 28.04.2014

Międzynarodowe seminarium Worldwork w Warszawie

więcej ‣

Z perspektywy czasu Philipa Zimbardo

Wyznaczając psychologii kierunek

Autor: Philip Zimbardo

Czy psychologia ma znaczenie w naszym życiu?

Siedem sposobów na (coś) znaczące życie

więcej ‣

Złote Myśli Profesora Stevena Pinkera

Niemedialny umysł

Steven Pinker
Profesor Steven Pinker pracuje na Harvardzie w Departamencie Psychologii. Do roku 2003 wykładał w Departamencie Nauk o mózgu oraz Kognitywistyki w Massachusetts Institute of Technology. Jego obszar zainteresowań badawczych...

Siedem cudów świata

Steven Pinker
Profesor Steven Pinker pracuje na Harvardzie w Departamencie Psychologii. Do roku 2003 wykładał w Departamencie Nauk o mózgu oraz Kognitywistyki w Massachusetts Institute of Technology. Jego obszar zainteresowań badawczych...

Szalona miłość

Steven Pinker
więcej ‣

Ze świata neuronauki Antonio Damasio

W stronę neuroekonomii

Antonio Damasio
Autor: Antonio Damasio
Profesor neurobiologii, neurologii i psychologii w Dornsife College w University of Southern California, gdzie kieruje Brain and Creativity Institute. Jest członkiem Institute of Medicine w National Academy of Sciences,...

Czy zachowania moralne należą do rozumu?

Antonio Damasio
Profesor neurobiologii, neurologii i psychologii w Dornsife College w University of Southern California, gdzie kieruje Brain and Creativity Institute. Jest członkiem Institute of Medicine w National Academy of Sciences,...

Świadomi świadomości

Antonio Damasio
więcej ‣

Praca od podstaw Jarosława Kulbata

Cisza przed burzą

dr Jarosław Kulbat

Jak skuteczniej zaklinać rzeczywistość?

dr Jarosław Kulbat

Miało być tak dobrze, a jest tak, jak zawsze - o prognozowaniu reakcji emocjonalnych na życiowe zmiany

dr Jarosław Kulbat

więcej ‣

Ujawnione emocje Paula Ekmana

Winowajcy

Paul Ekman
Autor: Paul Ekman
Emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, odkrywca 6 emocji uniwersalnych, światowy ekspert w dziedzinie kłamstwa, twórca narzędzi i programów do ćwiczenia umiejętności emocjonalnych, konsultant FBI,...

Obnażone kłamstwa

Paul Ekman
Autor: Paul Ekman
Emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, odkrywca 6 emocji uniwersalnych, światowy ekspert w dziedzinie kłamstwa, twórca narzędzi i programów do ćwiczenia umiejętności emocjonalnych, konsultant FBI,...
więcej ‣

Try to lie

Gilowanie

Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, współwłaściciel agencji reklamowej AD Discovery. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się...

Atak na prezydenta na Ukrainie można było przewidzieć?

Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
Psycholog społeczny, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, współwłaściciel agencji reklamowej AD Discovery. W jego kręgu zainteresowań związanych z psychologią znajduje się...

Czar PR(y)IS(ł)M

Jarosław Świątek
Redaktor Naczelny
więcej ‣

Reklama

Tagi